Nový Radeon HD 4770

Vytvořeno 19.05.2009 16:17:06 | Poslední změna 19.05.2009 16:17:25
Grafické karty ATI po převzetí kapitánského můstku společností AMD nabraly poněkud jiný směr než řešení konkurenční Nvidie. AMD se snaží nabízet maximum muziky za rozumné peníze, nežene se už tolik za titulem nejvýkonnějšího akcelerátoru, místo toho se orientuje na hlavní část trhu. O úspěšnosti této strategie jistě svědčí oblíbenost karet série HD 48xx.

Historie utahování opasků
Čipy Radeonů HD 4770 nesou kódové označení RV740, které svědčící o příslušnosti k střední kastě grafických karet. Jsou velmi podobné jádrům RV770 použitých u HD 4830, ovšem s jistými zásadními rozdíly. Kromě úspornějšího výrobního procesu (40nm namísto 55nm) mají o dobrých 130 milionů tranzistorů méně. To má na svědomí především užší paměťová sběrnice, ale i jisté škrty v rámci samotné architektury.

Když se podíváte na blízkou historii vývoje grafických čipů Radeon, konkrétně od RV600, je patrné zjednodušování vedoucí k nižším výrobním nákladům. Radeony HD 2900 měly 512bit paměťovou sběrnici, následující 38xx a 48xx už jen poloviční 256bit, a nyní přichází AMD dokonce se 128bit šířkou datového pásma.

Jak si to může AMD dovolit, když Nvidia zpravidla používá 256bit a více? Recept je snadný – rychlejší paměti specifikace GDDR5. Paměti Radeonů HD 4770 pracují na frekvenci 3200MHz, jsou tedy adekvátní 1600MHz GDDR3 čipům na sběrnici o šířce 256bit. S klesajícími cenami pamětí typu DDR5 mohou být tyto karty časem výrazně levnější.

Trpělivost přináší výhody
4770 je svým způsobem nová kategorie. Starší karty se jí v některých směrech podobají, ovšem vždy se v něčem výrazně liší. Proto můžeme novinku vnímat jako malou revoluci. Karta v ceně kolem 2500Kč nabízí totiž to, co minulé generace Radeonů nabízely při uvedení za cenu téměř dvojnásobně vyšší.

Momentálně není situace až rak růžová, neboť poptávka znatelně převyšuje nabídku. Z toho důvodu jsou ceny výš, než jak byly původně stanoveny výrobcem. Kdo dokáže počkat, určitě se mu to vyplatí. Zvlášť když se současné prodávané verze omezují na referenční chladič a takty. Časem přijdou lepší karty s tišším čí účinnějším chlazením a lehce vyšším výkonem.

Pokud nevěříte povídačkám o revoluci, snad vás přesvědčí následující čísla. Počet výpočetních jednotek RV740 dosahuje čísla 640. To je stejně jako má Radeon HD 4830, a dvakrát víc, než kolik najdete u HD 4670. Díky výrobnímu procesu je však čip dokonce menší než u 4670. A teď to nejlepší, podle měření má nová 4770 spotřebu jen asi 50W pod zátěží, tedy polovinu Radeonu HD 4830.

Karta v praxi
Testovaný kousek pocházel od společnosti Sapphire, byl vybaven referenčním chladičem a jedním přídavným konektorem napájení. Jak se ovšem ukázalo, napájení vlastním 6pin kablíkem by nemělo být třeba, neboť karta si řekne v zátěži asi o 50W elektrické energie, zatímco PCI-E sběrnice dokáže dodávat až 75W. Možná se tak časem dočkáme karet bez přídavného napájení.

Ventilátor chlazení má regulované otáčky, takže při práci není téměř slyšet. Po zahřátí nějakým herním titulem se už ovšem točí více a je také více slyšet. Naštěstí je jeho zvukový projev poměrně kultivovaný, lze jej označit za umírněný. Starší karty AMD byly kritizovány za vysoké teploty jádra, což zde už neplatí. Přes 80°C jsem se nedostal za žádných okolností.

Hodnocení
Radeon HD 4770 přináší výkon akcelerátorů středního proudu na dosah každému. Jde o první kartu postavenou okolo 40nm čipu, čímž se dostává do pozice průkopníka. Nabízí tak nižší spotřebu a zároveň vyšší výkon, než všechny dosud prodávané karty ve své cenové hladině. Hlučnost chlazení je taktéž dobře vyvážená, není si proto prakticky nač stěžovat.

Dostupnost karet je momentálně velmi špatná, ale až se dostanou na sklad k prodejcům a prvotní nadšení poněkud opadne, můžeme se těšit na bezprecedentní poměr cena/výkon. Navíc kvůli možnosti zapojit tyto dvě karty do CrossFire budou muset zlevnit i dražší řešení jako Radeon HD 4870.

A co na to konkurence? Uvidíme s čím novým Nvidia vytáhne. Minimálně bychom se měli dočkat slev stávajícího portfólia GeForce 9800GT, GTS 250 a možná i ostatních. Ačkoliv Nvidia kraluje výkonným akcelerátorům, u cenově zajímavých jí ujíždí vlak. Nechme se však překvapit jaké trumfy má v rukávu.

Napsal: Marek Schäferling
Zdroj: novinky.cz